Results: 2021 World Triathlon Cup Huatulco | Elite Women
Huatulco, Mexico • 12 Jun, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 34 01:00:24 00:10:11 00:00:53 00:31:57 00:00:26 00:16:56
2 Kirsten Kasper 1991 USA 2 01:00:36 00:09:53 00:00:56 00:32:12 00:00:25 00:17:10
3 Lisa Perterer 1991 AUT 3 01:00:37 00:10:06 00:00:55 00:32:01 00:00:31 00:17:03
4 Elizabeth Bravo 1987 ECU 6 01:00:51 00:11:04 00:01:03 00:31:25 00:00:25 00:16:54
5 Amelie Kretz 1993 CAN 18 01:00:57 00:10:10 00:00:56 00:31:55 00:00:27 00:17:28
6 Erika Ackerlund 1996 USA 24 01:01:01 00:09:57 00:00:55 00:32:10 00:00:27 00:17:31
7 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 21 01:01:04 00:09:53 00:00:56 00:32:14 00:00:27 00:17:34
8 Niina Kishimoto 1995 JPN 7 01:01:06 00:10:08 00:00:57 00:31:57 00:00:25 00:17:39
9 Renee Tomlin 1988 USA 10 01:01:17 00:10:09 00:00:53 00:31:59 00:00:26 00:17:50
10 Dominika Jamnicky 1992 CAN 32 01:01:21 00:10:08 00:00:55 00:31:59 00:00:28 00:17:51
11 Claudia Rivas 1989 MEX 19 01:01:23 00:09:55 00:00:57 00:32:13 00:00:29 00:17:48
12 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 39 01:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Michelle Flipo 1988 MEX 22 01:01:33 00:10:07 00:00:55 00:32:01 00:00:32 00:17:57
14 Emy Legault 1996 CAN 30 01:01:37 00:10:07 00:00:54 00:32:04 00:00:31 00:18:00
15 Miyu Sakai 1999 JPN 36 01:01:56 00:09:58 00:00:55 00:32:11 00:00:25 00:18:27
16 Djenyfer Arnold 1993 BRA 29 01:02:07 00:09:55 00:00:56 00:32:12 00:00:33 00:18:30
17 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 17 01:02:09 00:09:55 00:00:56 00:32:14 00:00:31 00:18:33
18 Yuka Sato 1992 JPN 9 01:02:13 00:09:53 00:00:55 00:32:17 00:00:28 00:18:40
19 Rosa Maria Tapia Vidal 1997 MEX 38 01:02:24 00:10:10 00:00:58 00:32:45 00:00:31 00:18:01
20 Romina Biagioli 1989 ARG 11 01:02:35 00:10:06 00:00:57 00:32:51 00:00:34 00:18:06
21 Kseniia Levkovska 1989 AZE 23 01:02:46 00:10:02 00:01:01 00:32:50 00:00:30 00:18:23
22 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 5 01:02:46 00:10:14 00:00:58 00:33:27 00:00:29 00:17:37
23 Romana Gajdošová 1994 SVK 26 01:02:52 00:10:13 00:00:54 00:32:46 00:00:28 00:18:31
24 Minori Ikeno 1997 JPN 40 01:02:58 00:09:53 00:00:57 00:33:02 00:00:30 00:18:36
25 Chisato Nakajima 2003 JPN 41 01:03:06 00:10:15 00:00:52 00:32:45 00:00:28 00:18:44
26 Sofia Rodriguez Moreno 2001 MEX 43 01:03:34 00:10:11 00:00:56 00:32:49 00:00:26 00:19:13
27 Maria Czesnik 1977 POL 33 01:03:45 00:10:12 00:00:57 00:32:46 00:00:39 00:19:11
28 Anahi Alvarez Corral 2001 MEX 44 01:03:57 00:10:27 00:00:51 00:34:47 00:00:29 00:17:23
29 Xisca Tous 1992 ESP 25 01:04:22 00:10:23 00:00:55 00:33:21 00:00:30 00:19:12
30 Tsudoi Miyazaki 1996 JPN 35 01:04:24 00:10:16 00:00:54 00:32:42 00:00:26 00:20:05
31 Gina Sereno 1995 USA 42 01:04:47 00:10:10 00:00:56 00:35:01 00:00:32 00:18:07
32 Antoanela Manac 1995 ROU 16 01:04:57 00:10:17 00:00:58 00:33:24 00:00:30 00:19:48
33 Sarika Nakayama 2000 JPN 28 01:05:03 00:09:54 00:00:55 00:35:17 00:00:28 00:18:29
34 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 20 01:05:27 00:10:13 00:00:56 00:33:33 00:00:30 00:20:15
35 Vanesa De La Torre 1995 MEX 31 01:05:40 00:10:07 00:00:59 00:35:00 00:00:27 00:19:07
36 Arina Shulgina 1991 KAZ 14 01:06:41 00:10:45 00:00:56 00:35:33 00:00:32 00:18:55
37 Juri Ide 1983 JPN 12 01:07:32 00:09:57 00:00:56 00:36:21 00:00:31 00:19:47
38 Karla Ruiz Gaona 1995 MEX 45 01:07:37 00:10:24 00:00:57 00:34:44 00:00:31 00:21:01
39 Chi Wen Chang 1998 TPE 27 01:08:29 00:10:45 00:00:57 00:35:32 00:00:31 00:20:44
DSQ Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 37 DSQ 00:10:20 00:00:53 00:33:28 00:00:32 00:18:42
DNF Luisa Baptista 1994 BRA 4 DNF 00:10:11 00:00:58 00:32:44 00:00:29 00:00:00
DNF Cecilia Perez 1991 MEX 8 DNF 00:10:10 00:00:56 00:33:37 00:00:40 00:00:00
DNF Hiraku Fukuoka 1994 JPN 15 DNF 00:10:10 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stevee Espling/USA. Head Referee:  Esteban Benitez/MEX. Competition Jury: Estevee Espling/USA, Antonio Alvarez/MEX, Jaime Cadaval/MEX.
Distances: Swim 750 m. (1 lap), bike 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 30ºC. Air temperature 30ºC.
Athlete #37 Ramirez Alavez/MEX was disqualified because she did not follow the prescribed course.
Athlete#25 Tous/ESP served 10 second time penalty during the run segment.