Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | Elite Women
Lausanne, Switzerland • 31 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Katie Zaferes 1989 USA 1 02:02:45 00:19:15 00:00:39 01:06:39 00:00:29 00:35:45
2 Jessica Learmonth 1988 GBR 2 02:02:49 00:18:58 00:00:39 01:06:55 00:00:28 00:35:51
3 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 3 02:03:03 00:19:06 00:00:40 01:06:47 00:00:30 00:36:02
4 Rachel Klamer 1990 NED 7 02:03:44 00:19:47 00:00:42 01:06:54 00:00:25 00:35:58
5 Flora Duffy 1987 BER 58 02:04:26 00:19:15 00:00:42 01:06:35 00:00:26 00:37:29
6 Laura Lindemann 1996 GER 20 02:04:41 00:19:24 00:00:41 01:07:19 00:00:26 00:36:52
7 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 18 02:04:51 00:19:55 00:00:38 01:06:51 00:00:27 00:37:01
8 Alice Betto 1987 ITA 22 02:05:11 00:19:29 00:00:40 01:07:15 00:00:29 00:37:20
9 Taylor Spivey 1991 USA 4 02:05:40 00:19:01 00:00:42 01:07:41 00:00:31 00:37:47
10 Nicola Spirig 1982 SUI 34 02:05:53 00:19:49 00:00:46 01:06:47 00:00:27 00:38:04
11 Verena Steinhauser 1994 ITA 23 02:06:03 00:19:33 00:00:43 01:07:07 00:00:28 00:38:13
12 Vittoria Lopes 1996 BRA 31 02:06:18 00:18:59 00:00:42 01:06:51 00:00:31 00:39:16
13 Sophie Coldwell 1995 GBR 29 02:06:49 00:19:04 00:00:41 01:07:40 00:00:30 00:38:55
14 Taylor Knibb 1998 USA 16 02:07:10 00:20:03 00:00:42 01:08:31 00:00:32 00:37:23
15 Lisa Perterer 1991 AUT 15 02:07:40 00:20:17 00:00:40 01:10:02 00:00:32 00:36:10
16 Summer Rappaport 1991 USA 6 02:07:44 00:19:06 00:00:42 01:11:14 00:00:30 00:36:14
17 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 9 02:07:50 00:19:49 00:00:55 01:10:15 00:00:27 00:36:26
18 Vicky Holland 1986 GBR 12 02:08:02 00:19:17 00:00:42 01:11:01 00:00:27 00:36:36
19 Leonie Periault 1994 FRA 24 02:08:10 00:20:14 00:00:40 01:10:05 00:00:28 00:36:44
20 Luisa Baptista 1994 BRA 40 02:08:29 00:19:40 00:00:40 01:10:41 00:00:28 00:37:01
21 Tamara Gorman 1996 USA 28 02:09:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:30 00:37:32
22 Ashleigh Gentle 1991 AUS 17 02:09:05 00:20:26 00:00:39 01:09:54 00:00:31 00:37:36
23 Miriam Casillas García 1992 ESP 33 02:09:05 00:20:15 00:00:39 01:10:05 00:00:27 00:37:41
24 Claudia Rivas 1989 MEX 51 02:09:23 00:20:01 00:00:41 01:10:19 00:00:31 00:37:52
25 Jaz Hedgeland 1995 AUS 26 02:09:34 00:19:35 00:00:41 01:10:43 00:00:27 00:38:10
26 Julia Hauser 1994 AUT 32 02:09:49 00:20:16 00:00:43 01:11:11 00:00:29 00:37:11
27 Julie Derron 1996 SUI 50 02:10:01 00:21:48 00:00:39 01:09:42 00:00:25 00:37:29
28 Beth Potter 1991 GBR 43 02:10:03 00:20:07 00:00:40 01:10:14 00:00:27 00:38:37
29 Sandra Dodet 1996 FRA 36 02:10:11 00:19:29 00:00:40 01:10:51 00:00:26 00:38:47
30 Nina Eim 1998 GER 53 02:10:18 00:20:53 00:00:41 01:10:37 00:00:29 00:37:41
31 Yuko Takahashi 1991 JPN 14 02:10:27 00:20:54 00:00:43 01:10:33 00:00:26 00:37:53
32 Romana Gajdošová 1994 SVK 46 02:10:43 00:20:16 00:00:41 01:11:13 00:00:26 00:38:09
33 Claire Michel 1988 BEL 10 02:10:58 00:20:15 00:00:41 01:11:14 00:00:29 00:38:20
34 Joanna Brown 1992 CAN 8 02:11:12 00:20:20 00:00:45 01:09:54 00:00:32 00:39:43
35 Petra Kurikova 1991 CZE 57 02:11:33 00:20:19 00:00:40 01:11:12 00:00:31 00:38:53
36 Cecilia Perez 1991 MEX 39 02:12:08 00:20:04 00:00:42 01:11:26 00:00:31 00:39:27
37 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 60 02:13:02 00:20:09 00:00:40 01:10:12 00:00:30 00:41:33
38 Maria Czesnik 1977 POL 66 02:13:25 00:20:53 00:00:45 01:10:33 00:00:34 00:40:41
39 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 42 02:15:08 00:19:26 00:00:46 01:10:48 00:00:37 00:43:33
40 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 27 02:17:26 00:19:25 00:00:43 01:17:36 00:00:33 00:39:11
41 Maya Kingma 1995 NED 25 02:18:18 00:19:21 00:00:46 01:14:37 00:00:33 00:43:03
42 Charlotte McShane 1990 AUS 45 02:18:52 00:20:02 00:00:42 01:16:59 00:00:31 00:40:39
43 Adriana Barraza 1993 MEX 47 02:19:30 00:19:58 00:00:44 01:17:03 00:00:35 00:41:12
DNS Kirsten Kasper 1991 USA 48 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Zsófia Kovács 1988 HUN 49 LAP 00:20:10 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kseniia Levkovska 1989 AZE 63 LAP 00:20:32 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Long Hoi 1984 MAC 65 LAP 00:20:54 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Non Stanford 1989 GBR 5 DNF 00:19:26 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emma Jackson 1991 AUS 11 DNF 00:19:29 00:00:43 01:16:03 00:00:33 00:00:00
DNF Chelsea Burns 1990 USA 19 DNF 00:19:51 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vendula Frintova 1983 CZE 21 DNF 00:20:53 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jolanda Annen 1992 SUI 30 DNF 00:20:08 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Melanie Santos 1995 POR 35 DNF 00:19:56 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valerie Barthelemy 1991 BEL 38 DNF 00:19:28 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gillian Sanders 1981 RSA 44 DNF 00:20:55 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Edda Hannesdottir 1994 ISL 52 DNF 00:19:27 00:00:44 01:16:02 00:00:31 00:00:00
DNF Anna Godoy Contreras 1992 ESP 54 DNF 00:20:14 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michelle Flipo 1988 MEX 55 DNF 00:20:18 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Vilic 1992 AUT 59 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Antoanela Manac 1995 ROU 61 DNF 00:20:58 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anastasia Gorbunova 1994 RUS 64 DNF 00:19:08 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Hugh McAtamney/IRL. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition jury: Hugh McAtamney/IRL, Ria Nilsson/SWE, Michael Kumli/SUI, Jorge Garcia/ESP, Sergio MIgliorini/ITA.
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 40 km (7 laps), Run 10 km (connection +4 laps)