Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Rui Narigueta 1976 POR 2236 01:45:33 00:31:26 00:00:39 00:55:10 00:00:34 00:17:42
2 Huber Rossi 1977 ITA 2232 01:45:47 00:31:19 00:00:37 00:55:21 00:00:37 00:17:51
3 Marc Flavin 1980 IRL 2231 01:45:50 00:32:20 00:00:37 00:54:14 00:00:48 00:17:48
4 Tim Smales 1980 GBR 2217 01:48:12 00:31:56 00:00:39 00:55:47 00:00:46 00:19:03
5 Owen James 1978 GBR 2223 01:49:27 00:32:31 00:00:42 00:56:57 00:00:40 00:18:35
6 Jorge Ferrío Luque 1976 ESP 2188 01:50:36 00:33:11 00:00:31 00:56:50 00:00:38 00:19:25
7 Jose Vicente Lopez Cabrera 1977 ESP 2205 01:51:22 00:32:53 00:00:46 00:57:46 00:00:48 00:19:09
8 David Fletcher 1977 GBR 2214 01:51:34 00:33:17 00:00:38 00:56:59 00:00:40 00:19:57
9 Paulo Ajuda 1980 POR 2234 01:52:26 00:32:30 00:00:44 00:58:49 00:00:45 00:19:36
10 Jose Eugenio Ortiz Muñoz 1977 ESP 2193 01:52:29 00:33:53 00:00:51 00:57:52 00:00:50 00:19:01
11 Luis José Lucas Pérez 1979 ESP 2207 01:52:44 00:33:17 00:00:34 00:58:42 00:00:52 00:19:18
12 Andrew Cooke 1979 GBR 2213 01:52:55 00:31:57 00:00:53 01:00:37 00:00:46 00:18:41
13 Francisco Javier Cabeza Cabeza 1980 ESP 2204 01:52:55 00:33:16 00:00:49 00:59:04 00:00:48 00:18:57
14 Lee Ross 1979 GBR 2218 01:53:09 00:35:02 00:00:36 00:56:59 00:00:35 00:19:55
15 Jose Raul Roca Mena 1978 ESP 2210 01:53:13 00:32:42 00:00:50 01:00:07 00:00:52 00:18:39
16 Mike Weeks 1980 GBR 2225 01:53:17 00:34:06 00:00:43 00:58:49 00:00:41 00:18:56
17 Simon Hall 1980 GBR 2229 01:53:37 00:33:36 00:00:49 00:58:24 00:00:50 00:19:56
18 Stuart Mclay 1980 GBR 2212 01:54:13 00:33:23 00:01:00 00:59:49 00:00:49 00:19:10
19 Roberto Chamarro Duran 1976 ESP 2208 01:56:46 00:35:18 00:00:34 01:00:44 00:00:42 00:19:25
20 Mariano De Guindos LÓpez 1976 ESP 2200 01:56:49 00:34:10 00:00:49 01:02:12 00:00:37 00:18:59
21 Declan O'Donoghue 1976 IRL 2230 01:56:50 00:35:28 00:00:49 00:58:47 00:01:01 00:20:42
22 Steve Lowe 1976 GBR 2228 01:57:01 00:33:38 00:00:40 01:02:56 00:00:53 00:18:53
23 Brett Osler 1976 GBR 2220 01:57:45 00:35:13 00:00:30 01:01:18 00:00:33 00:20:09
24 Paul Hilliar 1977 GBR 2224 01:57:48 00:35:21 00:01:02 01:00:13 00:00:48 00:20:22
25 Andy Caldwell 1976 GBR 2221 01:58:51 00:36:38 00:00:50 00:59:35 00:00:45 00:21:00
26 Francisco Javier Gutierrez Perez 1979 ESP 2190 01:59:53 00:35:21 00:00:46 01:02:55 00:00:54 00:19:54
27 Paul Mwanza 1978 GBR 2227 02:00:37 00:35:17 00:00:46 01:02:47 00:00:50 00:20:56
28 Pedro Jesus Vallejo Medina 1977 ESP 2192 02:01:32 00:41:40 00:00:37 00:58:01 00:00:42 00:20:31
29 Rui Belo 1976 POR 2233 02:02:41 00:35:21 00:00:57 01:05:47 00:01:06 00:19:28
30 Ioan Cristian Huruban 1978 ROU 2237 02:02:48 00:34:53 00:00:48 01:06:48 00:00:51 00:19:26
31 CÉsar Palacios MaÍz 1976 ESP 2201 02:02:57 00:37:48 00:00:35 01:03:06 00:00:54 00:20:33
32 Jose Antonio Perez Morales 1978 ESP 2189 02:03:52 00:38:02 00:00:54 01:02:11 00:01:06 00:21:38
33 David Tyler 1977 GBR 2222 02:04:18 00:36:03 00:00:55 01:04:47 00:00:55 00:21:37
34 Tim Lowrie 1977 GBR 2219 02:04:49 00:37:49 00:01:08 01:02:38 00:00:58 00:22:14
35 Paul Suett 1977 GBR 2226 02:06:29 00:37:09 00:01:00 01:04:18 00:01:13 00:22:48
36 Angel Gomez Moreno 1979 ESP 2194 02:06:47 00:39:47 00:00:57 01:03:30 00:00:59 00:21:32
37 JesÚs Huertas Olmedo 1980 ESP 2197 02:07:27 00:37:56 00:00:55 01:06:02 00:00:53 00:21:39
38 Diego Alberto Jimenez Molina 1977 ESP 2195 02:07:50 00:37:17 00:01:12 01:07:14 00:00:58 00:21:08
39 Philip Jakubowski 1980 GBR 2216 02:09:11 00:40:17 00:00:50 01:04:12 00:00:58 00:22:51
40 Javier Cecilio Salgado Algarrada 1976 ESP 2191 02:10:08 00:39:26 00:00:56 01:07:13 00:00:54 00:21:37
41 Jaime Arias Santos 1979 ESP 2203 02:12:56 00:38:45 00:01:19 01:08:22 00:01:08 00:23:19
42 Alex Witty 1980 GBR 2215 02:17:27 00:42:04 00:00:38 01:07:47 00:00:49 00:26:08
DSQ Antonio Jose Aguilar Gil 1980 ESP 2202 DSQ 00:31:29 00:00:31 00:55:21 00:00:39 00:19:03
DSQ Damian Bevilacqua Chaivén 1979 ESP 2209 DSQ 00:59:00 00:02:10 00:58:28 00:01:31 00:13:43
DNF Francisco Manuel Ortega Serrano 1978 ESP 2198 DNF 00:33:44 00:01:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Samuel Perez Morato 1977 ESP 2199 DNF 00:36:47 00:00:45 01:00:55 00:02:03 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 9.7 km (4 laps), bike 36.8 km (2 laps) 2nd run 5.3 km (2 laps)
Athlete #2209 Bevilacqua Chaiven/ESP was disqualified because he did not complete the course. Athlete #2202 Aguilar Gil/ESP was disqualified because he did not stop at the penalty box.