Results: 2019 Subic Bay NTT ASTC Triathlon Asian Cup | Elite Men
Subic Bay, Philippines • 28 Apr, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oscar Coggins 1999 HKG 3 01:49:20 00:19:31 00:00:41 00:55:19 00:00:26 00:33:24
2 Jumpei Furuya 1991 JPN 1 01:49:30 00:19:26 00:00:42 00:55:23 00:00:26 00:33:34
3 Takumi Hojo 1996 JPN 4 01:49:45 00:19:27 00:00:41 00:55:23 00:00:26 00:33:48
4 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 16 01:50:11 00:19:31 00:00:43 00:55:17 00:00:26 00:34:14
5 Yuichi Hosoda 1984 JPN 2 01:50:36 00:19:32 00:00:40 00:55:17 00:00:28 00:34:39
6 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 5 01:50:39 00:19:31 00:00:41 00:55:17 00:00:28 00:34:42
7 Callum McClusky 1998 AUS 6 01:50:57 00:20:23 00:00:43 00:57:11 00:00:23 00:32:17
8 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 19 01:51:49 00:20:00 00:00:38 00:57:43 00:00:27 00:33:01
9 Nicholas Free 1998 AUS 14 01:52:09 00:19:58 00:00:42 00:57:39 00:00:22 00:33:28
10 Tsz To Wong 1998 HKG 17 01:52:16 00:20:08 00:00:38 00:57:37 00:00:25 00:33:28
11 Tuan Chun Chang 1994 TPE 8 01:52:53 00:20:22 00:00:42 00:57:15 00:00:25 00:34:09
12 Ryotaro Otani 1990 JPN 10 01:53:06 00:20:24 00:00:42 00:57:17 00:00:29 00:34:14
13 Ji Hong Lee 1992 KOR 26 01:53:17 00:19:54 00:00:40 00:57:49 00:00:26 00:34:28
14 Wei Kai Wang 1994 TPE 30 01:53:58 00:20:06 00:01:04 00:57:13 00:00:32 00:35:03
15 Shing Him Yu 1999 HKG 24 01:54:07 00:20:07 00:00:41 00:57:33 00:00:30 00:35:16
16 Kotaro Watanabe 1994 JPN 12 01:54:34 00:19:54 00:00:44 00:57:41 00:00:26 00:35:49
17 Andrew Remolino 2000 PHI 41 01:54:49 00:20:26 00:00:42 00:57:17 00:00:28 00:35:56
18 Leong Tim Law 1993 HKG 27 01:54:51 00:19:55 00:00:43 00:57:43 00:00:26 00:36:04
19 Brennen Smith 1997 CAN 25 01:55:03 00:20:19 00:00:43 00:57:19 00:00:32 00:36:10
20 Chi Zhang 2000 CHN 20 01:55:25 00:19:54 00:00:42 00:57:47 00:00:28 00:36:34
21 Taishi Furuyama 1995 JPN 7 01:55:40 00:19:53 00:00:41 00:57:47 00:00:25 00:36:54
22 James Tan 1997 HKG 23 01:56:45 00:19:31 00:00:43 00:55:17 00:00:26 00:40:49
23 Joji Nitta 1994 JPN 31 01:58:06 00:20:07 00:00:41 00:57:37 00:00:27 00:39:14
24 Hui Wai Wong 1995 HKG 15 01:58:16 00:19:33 00:00:41 00:55:19 00:00:24 00:42:19
25 John Chicano 1991 PHI 22 01:58:22 00:22:20 00:00:48 00:59:07 00:00:31 00:35:36
26 Chia-Hao Chang 2000 TPE 37 01:59:07 00:21:31 00:00:43 01:00:31 00:00:29 00:35:53
27 Chen Liu 1992 CHN 21 01:59:25 00:19:54 00:00:24 00:58:07 00:00:27 00:40:33
28 Kwang Hoon Lee 1995 KOR 32 01:59:32 00:20:54 00:00:42 01:01:05 00:00:23 00:36:28
29 Yosuke Yamashita 1993 JPN 40 02:00:00 00:20:17 00:00:49 00:57:17 00:00:31 00:41:06
30 Mark Hosana 1991 PHI 42 02:00:08 00:22:19 00:00:47 00:59:35 00:00:23 00:37:04
31 Tianqi Sha 1999 CHN 28 02:00:27 00:21:03 00:00:45 01:00:55 00:00:27 00:37:17
32 Cheng Tai Wu 1993 TPE 38 02:00:43 00:22:21 00:00:43 00:59:35 00:00:26 00:37:38
33 Fer Casares 1996 PHI 50 02:00:57 00:21:29 00:00:49 00:59:57 00:00:26 00:38:16
34 Edward Macalalad 1996 PHI 44 02:01:16 00:22:20 00:00:44 00:59:37 00:00:27 00:38:08
35 Chih-Feng Lin 1997 TPE 46 02:01:47 00:22:15 00:00:45 00:59:41 00:00:29 00:38:37
36 Satoshi Iwamoto 1996 JPN 34 02:02:16 00:20:18 00:00:46 00:57:21 00:00:29 00:43:22
37 Mohamad Maso 1993 SYR 18 02:02:20 00:20:25 00:00:59 01:01:15 00:00:27 00:39:14
38 Soung Geun Sin 1991 KOR 36 02:02:30 00:21:02 00:00:46 01:00:51 00:00:29 00:39:23
39 Michael Lam 1997 HKG 29 02:03:28 00:21:04 00:00:44 01:00:53 00:00:29 00:40:18
40 Sheng Ren, Clement Chow 1988 SGP 48 02:03:31 00:22:16 00:00:50 00:59:37 00:00:35 00:40:13
41 Juan Carlos Abad 1998 PHI 49 02:03:38 00:20:37 00:00:45 01:01:17 00:00:25 00:40:34
42 Chuan Rong Loo 1983 SGP 58 02:03:46 00:22:21 00:00:45 00:59:37 00:00:33 00:40:30
43 Gyuseo Choi 1994 KOR 35 02:03:52 00:21:04 00:01:06 01:00:27 00:00:29 00:40:46
44 Toshiki Sakakibara 1994 JPN 52 02:06:08 00:19:30 00:00:46 00:58:11 00:00:24 00:47:17
45 Julius Constantino 1998 PHI 57 02:06:38 00:22:20 00:00:48 00:59:33 00:00:28 00:43:29
46 Ahmad Arif Ibrahim 1993 SGP 54 02:11:32 00:25:29 00:00:47 01:05:14 00:00:26 00:39:36
47 Rogerio Jose Carreira Chiu 1979 MAC 43 02:12:44 00:23:54 00:00:50 01:06:46 00:00:30 00:40:44
48 Danny, Tien Aik Lim 1989 SGP 55 02:14:57 00:26:22 00:00:50 01:08:34 00:00:33 00:38:37
49 Kareem Abo Samra 2000 SYR 51 02:15:43 00:24:33 00:00:51 01:06:06 00:00:26 00:43:47
50 Suphakit Sukatiphum 1999 THA 56 02:16:21 00:25:30 00:00:50 01:07:24 00:00:28 00:42:09
DSQ Alfred Pacabis 1999 PHI 59 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Min Ho Heo 1990 KOR 9 DNF 00:20:11 00:00:50 00:57:18 00:00:23 00:00:00
DNF Wei-Chih Lin 1998 TPE 33 DNF 00:20:25 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Omar Abushabab 1999 PLE 47 DNF 00:22:22 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Abdallah Abushabab 1997 PLE 53 DNF 00:20:37 00:00:49 01:01:13 00:00:30 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Hideo Watanabe/JPN. Head Referee: Maria Bowden/MAS. Competition Jury: Hideo Watanabe/JPN, Seungjun Lim/KOR, Ramon Marchan/PHI.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 39.3 km (3 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 27ºC. Air temperature 26.9ºC Wetsuits not allowed.
Athlete #18 Masoo/SYR Pearson/USA served 15 seconds penalty in T1.
Athlete #59 Pacabis/PHI was disqualified because he did not stop at the penalty box.