Results: 2019 Santo Domingo ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Santo Domingo, Dominican Republic • 10 Nov, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andrea Hewitt 1982 NZL 50 01:34:35 00:18:28 00:00:30 00:57:24 00:00:33 00:17:41
2 Taylor Knibb 1998 USA 3 01:34:41 00:18:30 00:00:32 00:57:22 00:00:38 00:17:41
3 Claudia Rivas 1989 MEX 35 01:34:49 00:18:29 00:00:32 00:57:26 00:00:35 00:17:50
4 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 14 01:35:01 00:18:25 00:00:31 00:57:28 00:00:33 00:18:05
5 Cecilia Perez 1991 MEX 10 01:35:05 00:18:36 00:00:31 00:57:21 00:00:38 00:18:01
6 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 36 01:35:07 00:18:23 00:00:30 00:57:32 00:00:33 00:18:11
7 Kirsten Kasper 1991 USA 6 01:35:26 00:18:25 00:00:31 00:57:27 00:00:35 00:18:31
8 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 23 01:35:35 00:18:24 00:00:33 00:57:31 00:00:36 00:18:33
9 Niina Kishimoto 1995 JPN 17 01:35:49 00:18:27 00:00:00 00:57:57 00:00:35 00:18:51
10 Yuka Sato 1992 JPN 11 01:36:02 00:18:30 00:00:00 00:57:55 00:00:32 00:19:06
11 Lisa Perterer 1991 AUT 1 01:36:05 00:19:05 00:00:29 00:58:21 00:00:33 00:17:39
12 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 31 01:36:08 00:18:16 00:00:29 00:57:45 00:00:33 00:19:08
13 Djenyfer Arnold 1993 BRA 56 01:36:12 00:18:27 00:00:34 00:57:29 00:00:35 00:19:09
14 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 27 01:36:22 00:18:17 00:00:35 00:57:41 00:00:32 00:19:18
15 Quinty Schoens 1999 NED 46 01:36:24 00:18:30 00:00:35 00:57:23 00:00:31 00:19:27
16 Sara Vilic 1992 AUT 22 01:36:27 00:19:04 00:00:00 00:58:51 00:00:39 00:17:54
17 Adriana Barraza 1993 MEX 32 01:36:32 00:18:36 00:00:33 00:57:17 00:00:37 00:19:30
18 Dominika Jamnicky 1992 CAN 64 01:36:34 00:19:30 00:00:30 00:57:55 00:00:37 00:18:03
19 Elizabeth Bravo 1987 ECU 9 01:36:35 00:19:23 00:00:30 00:58:04 00:00:38 00:18:01
20 Michelle Flipo 1988 MEX 33 01:36:36 00:18:39 00:00:29 00:58:47 00:00:35 00:18:08
21 Mengying Zhong 1990 CHN 12 01:36:39 00:18:25 00:00:31 00:57:33 00:00:34 00:19:39
22 Wen Wei 1999 CHN 49 01:36:42 00:18:26 00:00:31 00:57:32 00:00:33 00:19:42
23 Lina Maria Raga 1988 COL 24 01:36:44 00:19:25 00:00:31 00:58:01 00:00:35 00:18:13
24 Julie Derron 1996 SUI 8 01:36:46 00:19:21 00:00:29 00:58:05 00:00:34 00:18:19
25 Petra Kurikova 1991 CZE 15 01:36:54 00:19:12 00:00:28 00:58:19 00:00:34 00:18:23
26 Jeanne Lehair 1996 FRA 52 01:36:58 00:19:30 00:00:29 00:57:56 00:00:28 00:18:37
27 Juri Ide 1983 JPN 18 01:37:04 00:18:31 00:00:00 00:59:23 00:00:32 00:18:40
28 Sophie Linn 1995 AUS 43 01:37:07 00:18:25 00:00:30 00:57:29 00:00:33 00:20:12
29 Margot Garabedian 1996 FRA 55 01:37:15 00:18:22 00:00:31 00:59:05 00:00:34 00:18:46
30 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 65 01:37:18 00:19:26 00:00:32 00:57:59 00:00:31 00:18:51
31 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 20 01:37:30 00:19:04 00:00:30 00:58:21 00:00:32 00:19:06
32 Yi Zhang 1987 CHN 25 01:37:32 00:19:13 00:00:32 00:58:17 00:00:33 00:18:59
33 Iveta Fairaislova 1998 CZE 57 01:37:47 00:19:24 00:00:32 00:58:03 00:00:29 00:19:20
34 Kseniia Levkovska 1989 AZE 37 01:38:07 00:18:26 00:00:32 00:59:33 00:00:00 00:19:37
35 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 29 01:38:14 00:19:06 00:00:31 00:58:24 00:00:34 00:19:42
36 Ye Jin Park 2000 KOR 26 01:38:28 00:18:39 00:00:31 00:58:46 00:00:34 00:20:00
37 Ai Ueda 1983 JPN 2 01:38:30 00:19:37 00:00:32 01:00:05 00:00:31 00:17:48
38 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 48 01:38:40 00:19:37 00:00:31 01:00:12 00:00:39 00:17:42
39 Kiara Lenaertz 1998 BEL 54 01:39:16 00:19:40 00:00:31 01:00:03 00:00:31 00:18:34
40 Elena Danilova 1991 RUS 30 01:39:19 00:19:34 00:00:31 01:00:16 00:00:36 00:18:24
41 Xisca Tous 1992 ESP 40 01:39:41 00:19:35 00:00:28 01:00:15 00:00:32 00:18:53
42 Jony Heerink 1986 NED 58 01:39:56 00:19:43 00:00:30 01:00:02 00:00:33 00:19:10
43 Qing Wu 1998 CHN 53 01:40:34 00:18:31 00:00:31 00:59:00 00:00:36 00:21:58
44 Maria Czesnik 1977 POL 47 01:40:47 00:19:35 00:00:31 01:00:14 00:00:38 00:19:51
45 Lisa Berger 1993 SUI 62 01:41:01 00:19:34 00:00:33 01:00:11 00:00:33 00:20:12
46 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 39 01:41:05 00:19:32 00:00:31 01:00:15 00:00:34 00:20:15
47 Vanesa De La Torre 1995 MEX 61 01:41:20 00:19:19 00:00:31 01:00:31 00:00:32 00:20:30
DNS Sandra Dodet 1996 FRA 5 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Yuliya Yelistratova 1988 UKR 7 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Erika Ackerlund 1996 USA 19 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Sophie Chase 1994 USA 21 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Aoi Kuramoto 1988 JPN 41 LAP 00:18:37 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Karol-Ann Roy 1993 CAN 44 LAP 00:19:38 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Elisabeth Boutin 1995 CAN 51 LAP 00:19:43 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Camila Romero Taveras 2000 DOM 66 LAP 00:19:42 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yurie Kato 1987 JPN 42 DNF 00:18:26 00:00:30 00:59:03 00:01:27 00:00:00
DNF Amelie Kretz 1993 CAN 28 DNF 00:19:13 00:00:33 00:58:10 00:00:44 00:00:00
DNF Romina Biagioli 1989 ARG 16 DNF 00:19:37 00:00:31 01:00:14 00:00:39 00:00:00
DNF Barbara Riveros 1987 CHI 45 DNF 00:18:27 00:00:31 00:57:26 00:00:36 00:00:00
DNF Beatriz Neres 1986 BRA 34 DNF 00:19:34 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 38 DNF 00:19:22 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rani Skrabanja 1998 NED 59 DNF 00:18:30 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 63 DNF 00:19:25 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gustavo Svane/ARG. Head Referee: Palmiro García/VEN.
Competition Jury: Gustavo Svane/ARG, Alfredo Sanchez/ESP, Franklin de la Cruz/DOM.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (5 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature: 26.4ºC Air temperature 25º C.
Wetsuits not allowed.
Run course was shortened to 5 km due to heat stress.
Athletes #3 Knibb/USA and #39 Mangrobang/PHI served a 15 seconds time penalty at the run penalty box