Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Constantine Doherty 1995 IRL 1 0:53:56 0:09:55 0:00:32 0:28:49 0:00:23 0:14:20
2 Vasco Vilaca 1999 POR 7 0:54:00 0:09:23 0:00:32 0:29:20 0:00:26 0:14:21
3 Gabriel Sandör 1996 SWE 3 0:54:05 0:09:31 0:00:31 0:29:13 0:00:24 0:14:28
4 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 19 0:54:08 0:09:20 0:00:34 0:29:22 0:00:23 0:14:31
5 Louis Vitiello 1998 FRA 27 0:54:10 0:09:25 0:00:34 0:29:17 0:00:21 0:14:35
6 Paul Georgenthum 2000 FRA 17 0:54:16 0:09:21 0:00:31 0:29:21 0:00:21 0:14:44
7 Arthur Berland 1999 FRA 25 0:54:22 0:09:17 0:00:31 0:29:25 0:00:23 0:14:48
8 Carlos Oliver Vives 1999 ESP 33 0:54:26 0:09:50 0:00:31 0:28:55 0:00:22 0:14:51
9 Jérémy Quindos 1991 FRA 18 0:54:29 0:09:23 0:00:34 0:29:20 0:00:23 0:14:52
10 Andreas Carlsson 2001 SWE 54 0:54:33 0:09:22 0:00:33 0:29:20 0:00:23 0:14:58
11 Endre Espedal 1998 NOR 38 0:54:37 0:09:48 0:00:33 0:28:55 0:00:24 0:14:58
12 Ian Manthey 1993 IRL 22 0:54:38 0:09:22 0:00:35 0:29:21 0:00:24 0:14:58
13 Boris Pierre 2000 FRA 35 0:54:42 0:09:40 0:00:32 0:29:04 0:00:22 0:15:05
14 Iestyn Harrett 1993 GBR 6 0:54:48 0:09:26 0:00:33 0:29:15 0:00:25 0:15:11
15 Tim Van Hemel 1990 BEL 26 0:54:51 0:09:36 0:00:34 0:29:11 0:00:26 0:15:07
16 Valentin Morlec 1999 FRA 49 0:54:52 0:09:24 0:00:33 0:29:20 0:00:22 0:15:16
17 Matevž Planko 1998 SLO 23 0:54:54 0:09:46 0:00:33 0:28:56 0:00:22 0:15:18
18 Sasha Caterina 2000 SUI 52 0:54:56 0:09:28 0:00:33 0:29:18 0:00:24 0:15:16
19 Philip Pertl 1998 AUT 15 0:55:03 0:09:36 0:00:28 0:29:17 0:00:22 0:15:22
20 Dylan Mccullough 2001 NZL 36 0:55:07 0:09:01 0:00:33 0:29:37 0:00:22 0:15:36
21 Leon Pauger 1998 AUT 47 0:55:10 0:09:16 0:00:33 00:00:00 00:00:00 0:15:34
22 Ben De La Porte 1999 RSA 9 0:55:14 0:09:29 0:00:34 0:29:18 0:00:25 0:15:31
23 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 20 0:55:18 0:09:20 0:00:31 0:29:23 0:00:20 0:15:45
24 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 24 0:55:19 0:09:35 0:00:30 0:29:14 0:00:23 0:15:39
25 Timi Malinen 1999 FIN 57 0:55:22 0:09:35 0:00:36 0:29:11 0:00:23 0:15:39
26 Tom Van Cappellen 1999 BEL 61 0:55:22 0:09:45 0:00:36 0:28:57 0:00:24 0:15:43
27 Henry Räppo 1998 EST 31 0:55:24 0:09:39 0:00:32 0:29:11 0:00:24 0:15:40
28 Tyler Smith 1998 BER 12 0:55:29 0:09:18 0:00:34 0:29:28 0:00:25 0:15:46
29 Felix Studer 1998 SUI 45 0:55:33 0:09:26 0:00:31 0:29:23 0:00:24 0:15:52
30 Emil Holm 1996 DEN 16 0:55:38 0:09:24 0:00:35 0:29:19 0:00:23 0:16:00
31 Marco Akershoek 1993 NED 37 0:55:41 0:09:07 0:00:33 0:29:38 0:00:26 0:15:59
32 Mathis Margirier 1997 FRA 41 0:55:46 0:09:44 0:00:32 0:28:57 0:00:24 0:16:12
33 Callum McClusky 1998 AUS 2 0:55:54 0:09:38 0:00:30 0:29:13 0:00:23 0:16:13
34 Oskar Djärv 1990 SWE 44 0:55:57 0:09:44 0:00:32 0:28:53 0:00:28 0:16:23
35 Lars Holenweger 1998 SUI 42 0:56:02 0:09:15 0:00:35 0:29:30 0:00:28 0:16:16
36 Tomas Zikmund 1999 CZE 46 0:56:08 0:09:25 0:00:36 0:29:18 0:00:32 0:16:19
37 Jack Van Stekelenburg 1997 AUS 29 0:56:15 0:09:26 0:00:34 0:29:18 0:00:25 0:16:34
38 David Martin 1998 CZE 69 0:56:22 0:09:36 0:00:32 0:29:10 0:00:21 0:16:45
39 Per Wangel 1991 SWE 21 0:56:27 0:09:57 0:00:34 0:30:26 0:00:22 0:15:10
40 Emil Deleuran Hansen 1997 DEN 34 0:56:43 0:09:31 0:00:33 0:30:52 0:00:22 0:15:27
41 Maciej Bruzdziak 1998 POL 64 0:56:50 0:09:15 0:00:32 0:29:33 0:00:24 0:17:08
42 Saxon Morgan 2000 NZL 74 0:57:01 0:09:39 0:00:32 0:30:48 0:00:25 0:15:39
43 Johannes Sikk 1999 EST 43 0:57:09 0:09:49 0:00:33 0:30:37 0:00:30 0:15:42
44 Michał Oliwa 1997 POL 28 0:57:19 0:09:27 0:00:34 0:30:57 0:00:25 0:15:58
45 Morten Hansen 1995 NOR 53 0:57:29 0:09:57 0:00:32 0:30:27 0:00:20 0:16:15
46 Daniel Nou 1999 SWE 59 0:57:39 0:09:54 0:00:33 0:30:31 0:00:27 0:16:16
47 Arthur De Jaegher 1994 BEL 40 0:57:43 0:10:06 0:00:32 0:30:17 0:00:21 0:16:29
48 Stijn Jansen 1997 NED 60 0:58:02 0:09:55 0:00:33 0:30:33 0:00:25 0:16:38
49 Rene Hilber 1999 AUT 56 0:58:04 0:10:02 0:00:33 0:30:22 0:00:25 0:16:45
50 Pierre Moraz 1999 SUI 48 0:58:06 0:09:53 0:00:33 0:30:31 0:00:22 0:16:50
51 Jacob Jamnicky 1997 CAN 62 0:58:37 0:09:57 0:00:32 0:30:27 0:00:22 0:17:21
52 Alexander Bründl 1996 AUT 55 0:58:49 0:10:06 0:00:32 0:31:56 0:00:26 0:15:51
53 Lukas Gstaltner 1998 AUT 8 0:58:59 0:09:46 0:00:34 0:30:38 0:00:26 0:17:36
54 Grant Sheldon 1994 GBR 10 0:58:59 0:09:30 0:00:35 0:33:10 0:00:26 0:15:20
55 Gabriel Björlin 1998 SWE 72 0:59:09 0:10:08 0:00:35 0:30:17 0:00:27 0:17:45
56 Kevin Vabaorg 1998 EST 65 0:59:18 0:10:00 0:00:33 0:30:28 0:00:25 0:17:54
57 Gareth Jooste 1995 NAM 30 0:59:23 0:10:16 0:00:36 0:31:42 0:00:27 0:16:24
58 Róbert Straub 1991 HUN 71 0:59:35 0:10:04 0:00:35 0:31:52 0:00:22 0:16:43
59 Axel Ek 1996 SWE 63 1:00:51 0:09:55 0:00:36 0:31:54 0:00:26 0:18:03
60 Chris Steenbakker 1998 NED 67 1:01:06 0:10:39 0:00:34 0:31:21 0:00:27 0:18:07
61 Armin Angerjärv 1999 EST 68 1:02:29 0:10:12 0:00:34 0:36:09 0:00:26 0:15:10
DNF Koen Hijman 1997 NED 70 DNF 0:10:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Trent Thorpe 1996 NZL 4 DNF 0:09:03 0:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexandre Nobre 1994 POR 5 DNF 0:09:45 0:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Liam Ward 1997 NZL 14 DNF 0:09:27 0:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Adam Rudgley 1992 AUS 32 DNF 0:09:37 0:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 39 DNF 0:09:14 0:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jimmy Kershaw 1996 GBR 50 DNF 0:09:51 0:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 51 DNF 0:09:50 0:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Guillaume Hay 2000 FRA 58 DNF 0:09:52 0:00:32 0:29:23 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez Arribas/ESP.
Head Referee: Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Esther Sanchez Arribas/ESP, Chris Kitchen/IRL, Ola Silvdahl/SWE.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), run 5 km (3 laps)
Water Temperature 21.0ºC, Air Temperature 24.0ºC Wetsuits not allowed