Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Edward Castro 1988 GBR 2076 01:57:21 00:17:42 00:00:55 01:03:26 00:00:46 00:34:31
2 Daniel Bradshaw 1989 GBR 2072 01:57:56 00:18:26 00:01:05 01:01:49 00:00:59 00:35:35
3 Kristian Rød 1989 NOR 2091 01:58:50 00:20:32 00:01:00 01:05:10 00:00:49 00:31:17
4 Alex Lawton 1988 GBR 2077 01:59:29 00:20:36 00:01:00 01:05:59 00:00:48 00:31:05
5 Timothy Murphy 1988 GBR 2078 02:02:42 00:21:03 00:01:09 01:04:59 00:00:52 00:34:37
6 Oliver Murphy 1989 GBR 2073 02:03:41 00:19:43 00:01:05 01:09:19 00:00:44 00:32:47
7 Karl Jacob 1987 GER 2088 02:03:55 00:20:21 00:01:04 01:08:16 00:00:47 00:33:26
8 Will Russell 1990 GBR 2069 02:03:56 00:20:28 00:01:14 01:08:38 00:00:49 00:32:45
9 David Langston 1988 GBR 2080 02:04:33 00:18:15 00:01:20 01:07:03 00:00:51 00:37:02
10 Joshua Cardwell 1990 GBR 2070 02:05:17 00:19:27 00:00:57 01:08:42 00:00:44 00:35:25
11 Luis Merca 1987 POR 2056 02:05:18 00:20:57 00:01:12 01:07:13 00:00:46 00:35:07
12 José Bica 1987 POR 2054 02:05:43 00:18:32 00:00:58 01:10:41 00:00:48 00:34:43
13 Frantisek Schoval 1988 CZE 2092 02:06:09 00:24:12 00:01:14 01:07:22 01:08:10 00:33:20
14 Nicholas Fearnhead 1988 GBR 2081 02:06:15 00:23:12 00:01:09 01:06:24 00:00:47 00:34:40
15 Jamie Oakey 1991 GBR 2066 02:06:19 00:20:46 00:01:24 01:08:42 00:00:50 00:34:34
16 Ben Hudson 1991 GBR 2067 02:06:23 00:23:57 00:01:04 01:05:33 00:00:53 00:34:54
17 Graeme Acheson 1988 GBR 2075 02:07:18 00:23:30 00:01:04 01:06:18 00:00:43 00:35:41
18 James Smith 1990 GBR 2085 02:08:45 00:23:28 00:01:14 01:07:44 00:00:48 00:35:29
19 Christoph Neubauer 1989 AUT 2062 02:08:54 00:23:53 00:01:15 01:05:24 00:00:49 00:37:30
20 Sean Cuffley 1987 GBR 2084 02:09:10 00:19:34 00:01:26 01:10:41 00:00:51 00:36:37
21 Matthew Smith 1989 GBR 2074 02:09:21 00:22:03 00:01:04 01:07:44 00:00:43 00:37:46
22 Romain Benvenuto 1987 FRA 2064 02:09:30 00:23:13 00:01:06 01:09:48 00:00:47 00:34:34
23 Maximilian Deuker 1991 GER 2086 02:10:05 00:20:20 00:01:06 01:11:07 00:00:52 00:36:38
24 Gerald Steindl 1991 AUT 2060 02:10:42 00:24:59 00:01:03 01:09:54 00:00:48 00:33:55
25 João Nogueira 1991 POR 2049 02:11:28 00:21:20 00:01:03 01:14:46 00:00:39 00:33:37
26 Diogo Silva 1988 POR 2058 02:11:32 00:25:47 00:01:17 01:08:30 00:00:56 00:35:00
27 Andrew Woodward 1987 GBR 2083 02:11:42 00:22:42 00:01:36 01:11:18 00:00:46 00:35:19
28 Nick Flower 1988 GBR 2082 02:11:47 00:21:30 00:01:09 01:10:36 00:01:18 00:37:12
29 Gary Cummins 1988 IRL 2089 02:12:10 00:25:33 00:00:57 01:06:04 00:00:42 00:38:53
30 Miguel Silva 1987 POR 2057 02:13:10 00:23:55 00:01:31 01:14:21 00:01:07 00:32:13
31 Freddie Beard 1988 GBR 2079 02:13:27 00:24:06 00:01:17 01:11:26 00:00:52 00:35:43
32 Lorenzo Rio 1990 ITA 2090 02:13:29 00:19:37 00:01:10 01:15:59 00:00:47 00:35:55
33 Pascal Gaar 1991 AUT 2059 02:14:12 00:26:13 00:01:16 01:09:12 00:00:48 00:36:41
34 Andrew Hyde 1989 GBR 2071 02:14:52 00:24:15 00:01:14 01:11:39 00:01:02 00:36:40
35 James Keir 1990 GBR 2068 02:16:12 00:25:52 00:01:08 01:12:31 00:01:00 00:35:39
36 Christoph Zandl 1991 AUT 2061 02:17:02 00:24:32 00:01:18 01:12:51 00:01:04 00:37:16
37 Filipe Carneiro 1989 POR 2050 02:18:51 00:25:14 00:01:24 01:13:05 00:00:48 00:38:18
38 Miguel Medeiros 1989 POR 2055 02:20:41 00:24:03 00:01:22 01:15:31 00:01:21 00:38:24
39 Tiago Pinho 1987 POR 2053 02:21:36 00:31:53 00:01:35 01:12:59 00:00:46 00:34:22
40 Pedro Magalhães 1988 POR 2051 02:23:27 00:27:42 00:01:26 01:15:09 00:01:03 00:38:04
41 Tomé Vardasca 1988 POR 2052 02:38:42 00:30:26 00:01:49 01:15:46 00:01:29 00:49:10
42 Alexander Laloi 1991 GER 2087 03:35:37 00:21:58 00:01:15 02:22:54 00:01:48 00:47:40
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Michael Masters/GBR, Eugene Kraus/LUX, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.8ºC. Air Temperature:16.3ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (2 laps), Run 10km (4 laps).