Results: 2016 Lisbon ETU Triathlon European Championships | 45-49 Male AG Sprint
Lisbon, Portugal • 27 May, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alfio Bulgarelli 1970 ITA 1755 01:02:43 00:09:50 00:01:05 00:34:49 00:00:43 00:16:15
2 Pelle Grønberg 1971 DEN 1721 01:02:48 00:10:49 00:01:19 00:33:07 00:00:52 00:16:39
3 Olaf Geserick 1968 GER 1751 01:03:32 00:09:52 00:01:04 00:34:46 00:00:42 00:17:05
4 Sion Parry 1969 GBR 1739 01:05:57 00:11:50 00:01:03 00:35:39 00:00:45 00:16:39
5 Simon Hoppe 1970 GBR 1736 01:06:19 00:11:30 00:01:08 00:34:44 00:00:49 00:18:07
6 Paul Clucas 1970 GBR 1735 01:06:34 00:12:03 00:01:03 00:34:30 00:00:44 00:18:13
7 Richard Thomas 1970 GBR 1747 01:07:22 00:10:52 00:01:14 00:35:38 00:01:00 00:18:36
8 Vilhelm Lae 1969 NOR 1756 01:07:32 00:12:19 00:01:32 00:36:10 00:01:00 00:16:30
9 Gregory Lefebvre 1971 FRA 1726 01:07:52 00:10:18 00:01:07 00:37:10 00:00:47 00:18:28
10 Nicholas Mortimer 1971 GBR 1732 01:09:03 00:12:02 00:01:22 00:36:54 00:00:52 00:17:51
11 Farid Shavaksha 1971 GBR 1730 01:09:20 00:11:48 00:01:08 00:35:52 00:00:49 00:19:40
12 Jens Rix 1967 DEN 1723 01:09:25 00:12:50 00:01:30 00:36:37 00:00:51 00:17:34
13 Andy Gajraj 1969 GBR 1741 01:09:26 00:11:58 00:01:05 00:36:26 00:00:53 00:19:02
14 Jason Emmett 1970 GBR 1737 01:09:27 00:12:45 00:01:08 00:36:03 00:00:47 00:18:43
15 Simon Myers 1971 GBR 1728 01:09:30 00:11:48 00:01:04 00:37:08 00:00:45 00:18:42
16 Nick Leyhane 1968 GBR 1744 01:09:41 00:10:51 00:01:30 00:36:54 00:01:16 00:19:08
17 Spencer Thomas 1969 GBR 1742 01:09:41 00:12:12 00:01:34 00:35:53 00:00:00 00:20:00
18 Martin Gibson 1970 GBR 1733 01:09:49 00:11:57 00:01:14 00:36:28 00:00:56 00:19:12
19 Geoffrey Ingram 1968 GBR 1745 01:10:13 00:12:40 00:01:18 00:36:23 00:00:51 00:18:59
20 Robert Cogings 1971 GBR 1729 01:10:28 00:12:05 00:01:14 00:36:47 00:01:08 00:19:12
21 Paul Doyle 1967 IRL 1754 01:10:49 00:12:23 00:01:12 00:36:16 00:00:53 00:20:02
22 Mark Hanby 1969 GBR 1740 01:11:01 00:12:49 00:01:03 00:36:38 00:00:48 00:19:41
23 Jason Frary 1970 GBR 1734 01:11:14 00:12:15 00:01:06 00:37:55 00:00:49 00:19:05
24 Jimmi Raadberg 1968 DEN 1722 01:11:25 00:12:52 00:01:30 00:37:37 00:01:00 00:18:25
25 Simon Lewis 1969 GBR 1738 01:11:33 00:13:44 00:01:06 00:36:03 00:00:44 00:19:53
26 Alasdair Wright 1967 GBR 1746 01:12:06 00:11:36 00:01:34 00:38:49 00:01:16 00:18:49
27 Michael Horn 1969 GER 1748 01:12:15 00:12:51 00:01:10 00:37:33 00:00:52 00:19:45
28 Luis Rosario 1967 POR 1714 01:12:49 00:12:09 00:01:04 00:38:50 00:00:59 00:19:45
29 Stephen Ellison 1968 GBR 1743 01:13:53 00:12:36 00:01:12 00:38:50 00:01:20 00:19:52
30 Sjoerd Drentje 1971 POR 1708 01:14:27 00:11:43 00:01:16 00:40:00 00:00:52 00:20:34
31 Bernd Kohlhauser 1969 AUT 1719 01:14:35 00:14:06 00:01:31 00:36:39 00:00:51 00:21:27
32 Helmut Steiner 1968 AUT 1720 01:14:47 00:13:00 00:01:15 00:38:07 00:00:59 00:21:24
33 Eric Perrier 1968 FRA 1717 01:14:49 00:13:20 00:01:22 00:40:01 00:00:53 00:19:11
34 João Góis Gomes 1968 POR 1711 01:15:15 00:12:33 00:01:20 00:39:46 00:00:47 00:20:46
35 Jorge Luis Taboada Merino 1971 SUI 1758 01:15:41 00:13:31 00:01:25 00:40:06 00:01:12 00:19:25
36 Helder Silva 1970 POR 1710 01:15:46 00:13:12 00:01:31 00:40:28 00:00:57 00:19:36
37 Jose Teixeira 1968 POR 1712 01:16:58 00:13:28 00:01:13 00:40:41 00:00:54 00:20:40
38 Greg Holden 1970 IRL 1753 01:19:27 00:13:40 00:01:22 00:41:27 00:01:54 00:21:03
39 Martin Deutschmann 1971 AUT 1718 01:20:01 00:12:41 00:01:39 00:43:29 00:00:59 00:21:11
40 Lepik Margus 1969 EST 1724 01:20:44 00:15:03 00:01:55 00:40:44 00:01:07 00:21:54
41 Ricardo Canto 1971 POR 1709 01:20:55 00:13:29 00:01:16 00:43:39 00:01:03 00:21:26
42 Marco Pereira 1968 POR 1715 01:22:35 00:17:59 00:01:16 00:42:57 00:00:47 00:19:35
43 Gonçalo Sousa 1971 POR 1707 01:23:05 00:15:03 00:01:47 00:42:31 00:01:56 00:21:46
44 Paulo Leite 1971 POR 1713 01:25:02 00:13:37 00:01:39 00:45:33 00:01:12 00:23:00
45 Andreas Römer 1969 GER 1749 01:28:14 00:16:33 00:02:04 00:40:48 00:01:27 00:27:21
46 Vesa Keränen 1967 FIN 1725 01:30:40 00:14:05 00:02:48 00:45:23 00:02:24 00:25:59
47 Peter Klosz 1970 ROU 1716 01:30:50 00:17:51 00:02:04 00:43:47 00:00:50 00:26:16
48 Dirk Wiemann 1969 GER 1750 01:32:31 00:14:39 00:02:28 00:46:21 00:02:03 00:26:58
DSQ Rune Haugland 1968 NOR 1757 DSQ 00:12:29 00:01:14 00:36:38 00:01:07 00:10:12
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Miguel Fernandez/ESP, Ian Howard/GBR, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.5ºC. Air Temperature:19.8ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5 km (2 laps).