Results: 2003 Queenstown ITU Triathlon World Championships | Junior Women
Queenstown, New Zealand, New Zealand • 06 Dec, 2003
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Felicity Abram 1986 AUS 1005 01:06:49 00:10:18 00:00:00 00:38:01 00:00:00 00:18:30
2 Maxine Seear 1984 AUS 1036 01:07:05 00:09:44 00:00:00 00:38:37 00:00:00 00:18:44
3 Vanessa Fernandes 1985 POR 1011 01:07:24 00:09:45 00:00:00 00:38:09 00:00:00 00:19:30
4 Melanie Sexton AUS 1037 01:08:15 00:09:51 00:00:00 00:38:29 00:00:00 00:19:56
5 Helen Jenkins 1984 GBR 1042 01:09:25 00:09:44 00:00:00 00:39:09 00:00:00 00:20:31
6 Daniela Ryf 1987 SUI 1034 01:09:32 00:10:19 00:00:00 00:38:16 00:00:00 00:20:57
7 Mari Rabie 1986 RSA 1033 01:09:42 00:09:47 00:00:00 00:38:37 00:00:00 00:21:19
8 Camille Cierpik 1985 FRA 1008 01:10:15 00:09:59 00:00:00 00:38:54 00:00:00 00:21:23
9 Judit Gyenesei 1986 HUN 1012 01:10:25 00:09:49 00:00:00 00:39:09 00:00:00 00:21:27
10 Lisa Norden 1984 SWE 1028 01:10:37 00:10:38 00:00:00 00:38:53 00:00:00 00:21:06
11 Wendy De Boer 1985 NED 1010 01:10:40 00:10:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Jocelyn Keage AUS 1021 01:10:44 00:10:42 00:00:00 00:39:22 00:00:00 00:20:40
13 Anna Boykova 1984 RUS 1900 01:11:03 00:10:15 00:00:00 00:38:53 00:00:00 00:21:55
14 Michelle Hyland 1984 NZL 1019 01:11:14 00:10:56 00:00:00 00:39:04 00:00:00 00:21:16
15 Anina Stampfli 1984 SUI 1040 01:12:27 00:10:08 00:00:00 00:40:01 00:00:00 00:22:16
16 Circe Saucedo 1985 MEX 1035 01:14:14 00:10:19 00:00:00 00:40:21 00:00:00 00:23:34
17 Kerry Spearing 1985 IRL 1039 01:14:27 00:10:42 00:00:00 00:42:02 00:00:00 00:21:44
18 Gema Vandervelde AUS 1043 01:14:44 00:10:38 00:00:00 00:42:18 00:00:00 00:21:49
19 Catherine Hogan CAN 1016 01:15:21 00:11:29 00:00:00 00:42:10 00:00:00 00:21:40
20 Tímea Poros 1985 HUN 1032 01:15:27 00:10:10 00:00:00 00:42:55 00:00:00 00:22:24
21 Jenna Yeakel 1987 USA 1047 01:15:28 00:10:57 00:00:00 00:42:55 00:00:00 00:00:00
22 Marie-Elaine Normand CAN 1030 01:15:47 00:10:16 00:00:00 00:42:53 00:00:00 00:22:37
23 Keiko Tanaka 1984 JPN 1860 01:15:49 00:10:11 00:00:00 00:43:26 00:00:00 00:22:12
24 Risa Kusunoki 1984 JPN 1023 01:16:16 00:10:38 00:00:00 00:42:22 00:00:00 00:23:16
25 Lina Karlsson 1985 SWE 1020 01:16:58 00:12:10 00:00:00 00:41:29 00:00:00 00:23:20
26 Andrea Silva MEX 1038 01:17:40 00:10:42 00:00:00 00:42:22 00:00:00 00:24:36
27 Amy-Kelly Horsfall NZL 1017 01:18:00 00:11:13 00:00:00 00:41:58 00:00:00 00:24:48
28 Emmanuelle Lo FRA 1024 01:18:14 00:10:43 00:00:00 00:43:09 00:00:00 00:24:20
29 Tania Mak So Ning 1986 HKG 1025 01:18:33 00:10:54 00:00:00 00:44:57 00:00:00 00:22:43
30 Jennifer Hall 1980 CAN 1014 01:18:40 00:11:09 00:00:00 00:43:24 00:00:00 00:24:07
31 Hye Rim Lee 1986 KOR 1869 01:19:08 00:10:11 00:00:00 00:43:36 00:00:00 00:25:21
32 Anna Hamilton NZL 1015 01:20:55 00:12:22 00:00:00 00:43:57 00:00:00 00:24:34
33 Amanda Hahn USA 1833 01:21:26 00:11:08 00:00:00 00:47:33 00:00:00 00:22:44
34 Jenna Wilson CAN 1046 01:22:29 00:12:04 00:00:00 00:46:35 00:00:00 00:23:50
35 Claire Whelan 1986 USA 1045 01:28:10 00:12:36 00:00:00 00:46:19 00:00:00 00:29:15
36 Sarah Bryant NZL 1007 01:47:17 00:10:42 00:00:00 00:39:22 00:00:00 00:57:13
DNS Taisa Gentina 1986 BRA 1867 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Yana Glaser 1987 BRA 1868 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ana Rosa Paredes 1987 MEX 1031 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Hiromi Wajima 1985 JPN 1044 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Renáta Koch 1985 HUN 1022 DNF 00:10:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Natsuki Matsumoto 1984 JPN 1026 DNF 00:10:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bénédicte Meunier 1984 FRA 1027 DNF 00:10:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Complete results