Start List: 2020 Olsztyn ETU Sprint Triathlon European Cup | Elite Men
21 Aug, 2020 Olsztyn, Poland
Start Num# | First Name | Last Name | YOB | CountryNOC |
---|---|---|---|---|
1 | Mehdi | Essadiq | 1986 | MAR |
2 | Jan | Volar | 1992 | CZE |
3 | Roee | Zoarets | 1994 | ISR |
4 | Kacper | Stepniak | 1994 | POL |
5 | Frantisek | Linduska | 1994 | CZE |
6 | Yegor | Martynenko | 1987 | UKR |
7 | Tim | Siepmann | 1998 | GER |
8 | Emil | Holm | 1996 | DEN |
9 | Martin | Demuth | 1995 | AUT |
10 | Jacopo | Butturini | 1991 | CRO |
11 | Michał | Oliwa | 1997 | POL |
12 | Leon | Pauger | 1998 | AUT |
14 | Jonas | Osterholt | 2000 | GER |
15 | Paul | Weindl | 1999 | GER |
16 | Lukas | Kollegger | 1997 | AUT |
17 | Fabian | Reuter | 1993 | GER |
18 | Lukas | Cervenka | 1995 | CZE |
20 | Ondrej | Olsar | 1997 | CZE |
21 | Oscar | Gladney Rundqvist | 2000 | DEN |
22 | Tomas | Zikmund | 1999 | CZE |
23 | Pedro Afonso | Gaspar | 1994 | POR |
24 | Rafael | Domingos | 1995 | POR |
25 | Joao | Mansos | 1994 | POR |
26 | Miguel Tiago | Silva | 1998 | POR |
27 | Maciej | Bruzdziak | 1998 | POL |
28 | Klemen | Bojanc | 1998 | SLO |
29 | Victor | Goené | 1999 | NED |
30 | Cedric | Osterholt | 2000 | GER |
31 | Alexander | Bründl | 1996 | AUT |
32 | Tom | Van Cappellen | 1999 | BEL |
33 | Chris | Ziehmer | 2000 | GER |
34 | Davide | Ingrilli | 2000 | ITA |
35 | Filip | Vaclavik | 1995 | CZE |
36 | Daniel | Juszkowiec | 1998 | POL |
37 | João Francisco | Ferreira | 1993 | POR |
38 | Alexandru | Ion | 1998 | ROU |
40 | Christoph | Pölzgutter | 2000 | AUT |
41 | Mika | Vekemans | 1999 | BEL |
42 | Tomas | Kriz | 2000 | CZE |
43 | Scott | Steenberg | 2000 | DEN |
44 | Max | Schröter | 1993 | GER |
45 | Nicolò | Strada | 2000 | ITA |
46 | Hugo Jan | Bosscher | 2000 | NED |
47 | Dawid | Goryński | 2000 | POL |
48 | Matej | Dečman | 2000 | SLO |
49 | Robert | Czysz | 1994 | POL |
50 | Mateusz | Cieslik | 1998 | POL |
51 | Kuba | Kowalski | 2000 | POL |
52 | Adrian | Wilk | 1998 | POL |
53 | Bartosz | Smeda | 1986 | POL |
54 | Pawel | Najmowicz | 1993 | POL |
55 | Dominik | Dańkowski | 2000 | POL |
56 | Marcin | Stanglewicz | 2002 | POL |
Program notes:
Technical delegate: Marco van Oostende/NED. Head referee: Remi Patrice/FRA. Competition jury: Marco Van Oostende/NED, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL
Distances: Swim 750 m (1 lap), bikw 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #3 Zuaretz/ISR, #8 Holm/DEN and #21 Gladney Rundqvist/DEN served 10 second penalties during the run segment.
Athlete #1 Essadiq/MAR was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athlete #11 Oliwa/POL was disqualified because he did not follow the prescribed course.